ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ LPG KJ 2.4 FACELIFT 6αταχυτο by panosxalkida

Δημοσίευσηαπό panosxalkida » 24 Σεπ 2011, 23:46

Eφτασε και η ωρα να παρουσιασω την εγκατασταση στο kj 2.4 facelift μιας και με την τιμη της βενζινης στα υψη και μιας και το δουλευω αρκετα στις εξορμησεις τοσο εντος οσο και εκτος δρομου προσωπικα για μενα ειναι μονοδρομος.
Πρωτη σκεψη ηταν να χαραμισω οσο το δυνατον λιγοτερο χωρο στο πορτμπαγκαζ αλλα και να μην το βαρυνω ιδιαιτερα το πισω μερος μιας και στο kj μπαινει τυπου θερμοσυφωνα ετσι επιλεχτηκε μια 75lt μακροστενη με την μικρη διαμετρο της μπουκαλας ωστε να εχω το μεγαλυτερο οφελιμο που προσφερει και το αποτελεσμα ειναι αυτο Εικόνα Εικόνα .Δευτερο που ζητησα ηταν να μην τρυπηθει το πατωμα σε περιπτωση που καποια στιγμη επιθυμουσα να παρω εξτρα μια 100+ μπουκαλα για καποιο μακρινο ταξιδη καθαρα για θεμα αυτονομιας και να μου την αλαζε ο μαστορας σε χρονο οσο μια αλλαγη λαδιων αλλα και για να μην φαω εξτρα χωρο εμπρος μιας και θα το κλεισω με κατασκευη τυπου κουτι εφαπτομενο με την μπουκαλα εμπρος, ετσι η σωληνωσεις κατεβηκαν μαζι με αυτες της βενζινας στην πλαηνη μερια Εικόνα ακομα και αν το βγαλω το συστημα αλλαζω ενα πλαηνο πλαστικο και ειναι κομπλε ;) .
Τριτο που ζητησα ειναι η ταπα που γεμιζει παρολο που στο kj υπαρχει θεμα και δεν χωραει λογω της μικρης ταπας βενζινας που εχει να μπορεσει να μου την ταιριαξει μεσα στην ταπα της βενζινας διοτι κατακορον μπαινει στον πισω προφυλαχτηρα και μιας και δουλευεται το αμαξι σε εκτος δεν ηθελα σε κανα περασμα μαζι με τον προφυλαχτηρα αν αφηνα πουθενα να ξηλωνα και την ταπα του lpg :? .Τελικα παιδευτηκε αλλα την τοποθετησε Εικόνα
Οι σωληνωσεις περαστηκαν μεσα απο την προστατευτικη λαμαρινα που εχει στο πατωμα μιας και κατα κορον οπως ξερουμε υπαρχουν παντα στενες επαφες τοσο με κλαρια οσο και με βραχους κ.λ.π. Εικόνα Εικόνα
Στο χωρο της μηχανης ο εγκεφαλος Εικόνα μπηκε οσο το δυνατον ψηλοτερα για ευνοητους λογους στην φωτο διακρινεται και ο πνευμονας τοποθετημενος καθως και καποια αλλα εξαρτηματα.Επισης μιας και ειχα καπου διαβασει εδω μεσα για καποιο προβλημα για τα γνωστα ταφ πλαστικα που ενωνονται με το καλοριφερ του το ανεφερα αλλα ειδη χρισημοποιουσε χαλκινα ταφ μιας και το γνωριζε σε αντιθεση με το σετ που ειχε μεσα πλαστικα ταφ για την εγκατασταση.
Και τελος η μπεκιερα τοποθετημενη οσο το δυνατον ποιο κοντα στα μπεκ για την καλυτερη αποδοση Εικόνα
Εξτρα του ζητησα να βαλει και λαδιερα αν και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται στο συγκεκριμενο τελικα μου την τοποθετησε Εικόνα η οποια δουλευει με την υποπιεση του αυτοκινητου
Στον χωρο της καμπινας τωρα μπηκε αυτο το καντραν το οποιο δειχνει και την σταθμη Εικόνα Σε περιπτωση που τελειωσει το αεριο αυτοματα γυριζει σε βενζινα και το μονο που κανει ειναι ενα χαρακτηριστηκο μπιπ συνεχομενο ετσι πατωντας το κοντρολ σταματα ο ηχος προειδοποιωντας οτι τελειωσε το αεριο
Και μια φωτο συνοπτικα της μηχανης ολα τακτοποιημενα Εικόνα
Τωρα στο θεμα λειτουργιας ξεκινα με βενζινα και μετα απο κανα λεπτο γυριζει αυτοματα σε αεριο χωρις καν να ανεβοκατεβουν οι στροφες του αυτοκινητου .Επισης εχεις και την δυνατοτητα επιλογης εφοσον το θελεις με το πατημα του μπουτον να γυρισει εν κινησει σε βενζινη και αντιστροφος
Αυτο που εχω καταλαβει οτι χαμηλα ο κινητηρας ειναι ποιο ελαστικος στις αλαγες που κανω δειχνοντας προθυμος να ανεβασει ψηλα ακομα δεν το εχω τεσταρει για να δω αυτα προσεχως ;) Παντος στα εκτος δρομου και με κοντα η συμπεριφορα-αποδωση ειναι η ιδια.Τωρα στο θεμα τις τιμης με 50ε υγραεριο και τιμη στο 0.86 βγαζω περιπου στα 400 χ.λ.μ. οταν με 50ε βενζινα και τιμη στο 1.70 βγαζω στα 240 χ.λ.μ. περιπου...
Περισοτερα προσεχως σχετικα με την λειτουργια του..... :D :D :D

jeep there`s only one
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosxalkida

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ LPG KJ 2.4 FACELIFT 6αταχυτο by panosxalkida

Δημοσίευσηαπό Ted23 » 25 Σεπ 2011, 15:28

καλοριζικο το σετακι,πολλα κ καλα χλμ ευχομαι...αν θες πες κ μια τιμη κ τι μαρκα κ που το βαλες για να ξερουν κ καποιοι που θελουν να βαλουν! ;)
Άβαταρ μέλους
Ted23

Δημοσίευσηαπό katsulas » 25 Σεπ 2011, 17:14

Μπράβο Πανούλη. Είναι και πολλά τα κυβικά. Σίγουρα μεγάλες οι καταναλώσεις. Αυτό θα σου γεμίσει λίγο τη τσέπη.

Καλορίζικο λοιπόν :!:
Η ζωή περνάει γρήγορα. Κουμπώστε τα αργά. 4x4 Rulz...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
katsulas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ΤΑΚΗΣ » 25 Σεπ 2011, 20:52

vitarakias87 έγραψε:καλοριζικο το σετακι,πολλα κ καλα χλμ ευχομαι...αν θες πες κ μια τιμη κ τι μαρκα κ που το βαλες για να ξερουν κ καποιοι που θελουν να βαλουν! ;)

Καλοριζικο και απο εμενα και καλοταξιδο!!!!!!!!!!!!
και εγω την ιδια ερωτηση που και ποσο ?????????????
Άβαταρ μέλους
ΤΑΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό panosxalkida » 25 Σεπ 2011, 21:16

Σας ευχαριστω παιδες ναστε καλα!! :D :D
To συστημα ειναι της tartarini και το εν λογω συστημα εχει παρα πολλες ρυθμισεις σε ολο το ευρος των στροφων .Η τοποθετηση εγινε εδω στην Χαλκιδα!!
Τιμες και μερος (γιατι δεν θελω να κανω διαφημιση με π.μ.) ;)
jeep there`s only one
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosxalkida

Δημοσίευσηαπό alkj » 23 Οκτ 2011, 16:22

Καλορίζικο Πάνο και απροβλημάτιστο να είναι.
Άβαταρ μέλους
alkj

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες