ΟΡΕΙΝΗ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 20/21-04-13

Re: ΟΡΕΙΝΗ ΚΟΡΙΝΘΙΑ 20/21-04-13

Δημοσίευσηαπό stavros_g » 23 Απρ 2013, 18:41

Χμμμμ... παλιόπαιδα και οι δυό σας!! Και συ Πάνο και εσύ Γιαννο..!!

Για γραψτε στо google Μαγκαντάν, Zilov Gap και Ιρκουτσκ και το Δρόμο των Οστών... Έτσι από περιέργεια... Ρίχτε τα στο google earth Και μετά το συζητάμε ποιός θα έρθει εθελοντικα μαζί .. :twisted: :twisted: :twisted:

Βλαδιβοστόκ?? Μόνο από Γκομπι .. για να αποφύγουμε το Zilov Gap :twisted: :twisted: Και πάλι με στόχο το Μαγκανταν και από εκεί στα νησιά του Διομήδη και από εκεί Ανκορέιτζ .. Και εκεί Ξεκούραση....!!!

Χαχαχαχα!!! Τι κάθομαι και σας λέω τώρα !!! ( ενα ακόμα TO DO από τη λίστα μας)

Τα όνειρα μας δίνουν ζωή και δυνάμεις να τα πραγματοποιήσουμε.. Ακόμα και τα "άπιαστα" ... και με τη Λέσχη Ευριππου και τα παληκάρια της : "Όνειρα ζουμε μη μας ξυπνατε" !!!!

Στο επανειδείν παιδες!!! Σύντομα....

ΥΓ.. Κατσανα?? Επειδή σου χρωστάω, παρε νά 'χεις να καταλάβεις τι εστι Δρομος των Οστών και Μαγκανταν ... Έτσι να μην ξεχνάμε από που ξεκινήσαμε... και αφιερωμένο το τραγούδι...
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... eotd8j-tHM
.
Άβαταρ μέλους
stavros_g

Δημοσίευσηαπό panosxalkida » 23 Απρ 2013, 19:15

stavros_g έγραψε:Τα όνειρα μας δίνουν ζωή και δυνάμεις να τα πραγματοποιήσουμε.. Ακόμα και τα "άπιαστα" ... και με τη Λέσχη Ευριππου και τα παληκάρια της : "Όνειρα ζουμε μη μας ξυπνατε" !!!!

.

Σταυρο respect!!! :) :)
Το τρακ το εχουμε ; να βγαλω εκδρομη προς τα εκει..... :D :D Αυτα ειναι!!
Για βγαλε πλανο γιατι κατι μου ερχεται για της 28 Οκτωμβρη και καθετε και γεματο τετραημερο!! 8-) 8-)
jeep there`s only one
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosxalkida

Δημοσίευσηαπό KASIMATIS » 23 Απρ 2013, 21:30

panosxalkida έγραψε:
stavros_g έγραψε:Τα όνειρα μας δίνουν ζωή και δυνάμεις να τα πραγματοποιήσουμε.. Ακόμα και τα "άπιαστα" ... και με τη Λέσχη Ευριππου και τα παληκάρια της : "Όνειρα ζουμε μη μας ξυπνατε" !!!!

.

Σταυρο respect!!! :) :)
Το τρακ το εχουμε ; να βγαλω εκδρομη προς τα εκει..... :D :D Αυτα ειναι!!
Για βγαλε πλανο γιατι κατι μου ερχεται για της 28 Οκτωμβρη και καθετε και γεματο τετραημερο!! 8-) 8-)

Σταυρο εισαι ενα απο τα παληκαρια τηs Λεσχηs μαs, και οτι ερχεσαι τοσα χιλιαδεs χιλιομετρα να μαs δειs και να συμμετεχειs σε εκδρομεs αυτο μαs λεει πολλα.
Στο επανιδειν γκαρνταση.......
;)
εναs για ολουs kαι ολοι για εναν
Άβαταρ μέλους
KASIMATIS

Δημοσίευσηαπό stakyr » 23 Απρ 2013, 23:48

Αν και ειμαστε off topic βαζω καποιες πληροφοριες για την "περιεργεια" καποιων !!!

Το Μαγκαντάν είναι ρωσικό λιμάνι στην Οχοτσκική θάλασσα (ΒΔ Ειρηνικός), ευρισκόμενο ακριβώς 5.900 χιλιόμετρα ανατολικά της Μόσχας. Είναι η πρωτεύουσα και μοναδική πόλη της Περιφέρειας Μαγκαντάν και σύμφωνα με την απογραφή του 2010, κατοικούταν από 95.925 ανθρώπους.

Κύριες δραστηριότητες των κατοίκων είναι η ναυπήγηση πλοίων, η αλιεία και η διαμετακομιδή του χρυσού που εξάγεται από τα ορυχεία του ποταμού Κολιμά.

Το κλίμα στο Μαγκαντάν είναι υποαρκτικό. Το χειμώνα συνήθως συμπληρώνονται μέχρι και έξι μήνες με το θερμόμετρο συνεχώς κάτω του μηδενός. Ως συνέπεια αυτού, το λιμάνι κλείνει τους τέσσερις πρώτους μήνες του έτους αφού η θάλασσα παγώνει - σε περίπτωση ανάγκης, χρησιμοποιούνται παγοθραυστικά. Η μέση θερμοκρασία κυμαίνεται από -22 °C το Γενάρη μέχρι +12 τον Ιούλιο. Στο εσωτερικό της περιφέρειας οι κατώτατες θερμοκρασίες είναι ακόμα πιο ακραίες.
Ο δρόμος Μ56 που συνδέει την πόλη με το Γιακούτσκ, μήκους 2.032 χιλιομέτρων, αποκαλείται Δρόμος των Οστών, επειδή όσοι κατάδικοι πέθαιναν κατά την κατασκευή του θάβονταν επί τόπου κάτω από το χωμάτινο οδόστρωμα. Επίσης ακόμα και σήμερα το όνομα της πόλης είναι συνώνυμο με την εξορία, όπως επί παραδείγματι στην Ελλάδα ο Αη-Στράτης.

Εγω ειμαι μεσα παντως ..... :D :D
Κατι το βιντεακι ,κατι το "αγνωστο" ....ΜΕΕΕΣΑ ΣΟΥ ΛΕΩ !!! ;) ;)

Καποια μικροπροβληματακια να λυσω μονο και φυγαμε .....:
1) Να αλλαξω τον mussxαρο με τανκς ..
2) Να πεισω την γυναικα μου οτι παω στην Ρωσια για 4Χ4 και οχι για "στα τεσσερα" με Ρωσιδες !!...
3) Να βρω χορηγο να μου διαθεσει 15.000 Ε που προβλεπω για τα (πρωτα...) εξοδα ..(χωρις να χασω "οτι πολυτιμοτερο εχω" !!! :o )
4) Να "εξηγησω" στους εργοδοτες μου οτι θελω 3μηνη αδεια για να παω ενα παραδεισενιο
ταξιδι στην Σιβηρια για "λασπολουτρα" ,χωρις να με περασουν για τρελο !!
5) Και τελος να δω αν θα παρω χειμερινη αδεια (-30 με -10) ή καλοκαιρινη (-10 με +15)...(με την καλοκαιρινη θα παρουμε και τα κοντομανικα μαζι ??)
Όταν είναι να αποφασίσεις, το καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις το σωστό. Το δεύτερο καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις λάθος. Το χειρότερο όλων είναι να μην κάνεις τίποτε.Theodore Roosvelt

Εικόνα

Εικόνα
stakyr

Δημοσίευσηαπό Χρύσανθος Γ. » 24 Απρ 2013, 05:50

stakyr έγραψε:Εγω ειμαι μεσα παντως ..... :D :D

Συγκεντρώσουουουουουου!

Κι ένα μικρό βίδεο... απ’ την εκδρομή του Σαββάτου, όχι απ’ το Μαγκαντάν, ‘ντάξει;
Άβαταρ μέλους
Χρύσανθος Γ.

Δημοσίευσηαπό panosxalkida » 24 Απρ 2013, 18:13

Χρύσανθος Γ. έγραψε:
stakyr έγραψε:Εγω ειμαι μεσα παντως ..... :D :D

Συγκεντρώσουουουουουου!

Κι ένα μικρό βίδεο... απ’ την εκδρομή του Σαββάτου, όχι απ’ το Μαγκαντάν, ‘ντάξει;

:lol: :lol: :lol: :lol:
jeep there`s only one
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosxalkida

Δημοσίευσηαπό panosxalkida » 27 Απρ 2013, 22:12

Kαι ενα βιντεο απο τον Γιωργο απο το JPF http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... JcG03WXKXg
jeep there`s only one
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosxalkida

Δημοσίευσηαπό kostas-GV » 28 Απρ 2013, 03:17

KASIMATIS έγραψε:Χρυσανθε δεν εχω τιποτα να πω μαs καλυψεs με πληρη αναφορα.Απλα ξεχασεs και την γυναικα του D-MAX
την Κατερινα,συνολο 13 τα ατομα απο την λεσχη μαs !!! :o
Παμε γερα με το καλο και σε επομενεs δραστηριοτητεs ;)

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αναλυτικοτατη περιγραφη απο τον Χρυσανθο!! ;) ;) ;)
αντε παιδια να ειμαστε καλα και να μπορουμε να συμμετεχουμε και να διοργανονουμε πολλες πολλες ακομα εκδρομες :!: :!: :!: :!:
εμενα περαν της διαδρομης μου αρεσε πολυ το κλιμα μεταξυ μας και απο τις 2 λεσχες αφου μοιραζομαστε την ιδια αγαπη για το OFF ROAD και την φυση!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostas-GV

Δημοσίευσηαπό kostas-GV » 28 Απρ 2013, 03:17

KASIMATIS έγραψε:Χρυσανθε δεν εχω τιποτα να πω μαs καλυψεs με πληρη αναφορα.Απλα ξεχασεs και την γυναικα του D-MAX
την Κατερινα,συνολο 13 τα ατομα απο την λεσχη μαs !!! :o
Παμε γερα με το καλο και σε επομενεs δραστηριοτητεs ;)

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αναλυτικοτατη περιγραφη απο τον Χρυσανθο!! ;) ;) ;)
αντε παιδια να ειμαστε καλα και να μπορουμε να συμμετεχουμε και να διοργανονουμε πολλες πολλες ακομα εκδρομες :!: :!: :!: :!:
εμενα περαν της διαδρομης μου αρεσε πολυ το κλιμα μεταξυ μας και απο τις 2 λεσχες αφου μοιραζομαστε την ιδια αγαπη για το OFF ROAD και την φυση!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostas-GV

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πολυήμερες Εκδρομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης